Amsterdami MK: Jaanson-Endrekson poolfinaalis

Vahur Mäe, toimetaja   |   22. juuni 2007, 21:20

Täna avati Amsterdamis Bosbaani kanalil sõudmise maailmakarikasarja 2. etapp. Kõik Eesti paatkonnad on eel- ja vahesõidud läbinud, otse poolfinaali pääses vaid paarisaeru kahepaat koosseisus Jüri Jaanson ja Tõnu Endrekson

Meeste kaheste võistlussüsteem nägi ette, et igast eelsõidust, mida peeti neli, sai 12 parema hulka poolfinaali kaks paatkonda. Esimesest sõidust läksid võitjatena edasi eelmise etapi liidrid britid Matthew Wells ja Stephen Rowbotham (6.17,77), teisest Sydney Olümpiavõitjad sloveenid Iztok Cop ning Luka Spik (6.13,85) ning kolmandast prantslastest valitsevad maailmameistrid Adrien Hardy-Jean-Baptiste Maqcuet (6.18,17). Jaanson-Endrekson võistid eelsõidu Jüri Jaanson ja Tõnu Endrekson sõudsid neljandas sõidus ja neilgi õnnestus suuremate raskusteta edasi jõuda. Võiduajaks fikseeriti 6.19,32, teisena lõpetanud poolakatest konkurentidele Michal Slomale ning Marcin Brzezinskile 6.22,29. Vahesõidus jätkavad USA, Türgi ja Rootsi paatkonnad. Kaks poolfinaali peetakse homme, mõlemast saab edasi kolm parimat. Eesti paatkond on loositud teise poolfinaali (kell 16.37) koos Belgia (Stijn Smulders-Christophe Raes), Austraalia (Scott Brennan-David Crawshay), Sloveenia (Iztok Cop-Luka Spik), Valgevene (Dzianis Mihal-Stanislav Shcarbachenia) ning Tsehhiga (Milan Dolecek-Vaclav Chalupa)

Rõndina-Pajusalu MK-debüüt

Oma MK-debüüdi tegid valitsevad juunioride klassi paarisaeru kahepaadi maailmameistrid Kaisa Pajusalu ja Jevgenia Rõndina. Eelsõite peeti kolm ja igast kolm paremat pääses otse poolfinaali. Esimese sõidu võitsid ajaga 7.10,15 sakslased Manuela Lutze-Susanne Scmidt, kolmanda aga valitsevad maailmameistrid Uus-Meremaalt õed Georgina ja Carolina Evers-Swindell.
Pajusalu-Rõndina jäid teises eelsõidus Hiina (Li Qin-Tian Liang/7.08,23), Saksamaa 2 (Juliane Domscheit-Jeannine Hennicke/7.10,34), Valgevene (Tatsiana Narelik-Volha Ustinenka/7.11,28) ning Venemaa (Julia Kalinovskaja-Irina Fedotova/7.14,29) ajaga 7.23,93 konkurentsitult viimaseks ning üritasid edasipääsu õhtuses vahesõidus, kus tuli sõuda kolme parema hulka. Sinna olid Eesti paatkonna vastasteks langenud Venemaa, Poola, Indoneesia ning Kuuba. Pajusalu ja Rõndina tulid ülesandega korralikult toime, sest saavutasid venelaste (7.24,06) ning poolataride (Agata Gramatyka-Natalia Madaj/7.26,36) järel ajaga 7.26,60 täpselt vajamineva kolmanda koha.
C-finaali langesid Kuuba (7.43,15) ning Indoneesia (7.54,23).  
Teada on ka Eesti neidude homme kell 16.15 algava poolfinaali vastased, kelleks on Norra (Martha Helgeland-Marianne Nordhal), Soome (Sanna Sten-Minna Nieminen), Hiina (Li Qin-Tian Liang), Saksamaa (Manuela Lutze-Susanne Schmidt) ja Valgevene (Tatsiana Narelik-Volha Ustsinenka).

Prosvirningi jõudis poolfinaali

Meeste kergekaalu ühesel tuli taas starti ka Valeri Prosvirnin. Kolmanda eelsõidu kolmas koht teda otse siiski poolfinaali ei viinud, sest edasi sai vaid sõidu võitja Duncan Grant Uus-Meremaalt (7.17,03). Samuti tagasid kvalifitseerumise esimese eelsõidu võitja hollandlane Jaap Schouten (7.18,34), teisest ringist uusmeremaallane Storm Uru (7.11,65) ning viimase sõidu parimana prantslane Pierre-Etienne Pollez (7.21,17). Vaheringis näitas Prosvirnin kindlat taset, kuna jõudis täpselt vajaminevale teisele kohale, et jõuda poolfinaali (7.21,89). Sõidu võitis hollandlane Tim Heijbrock (7.19,57), soomlane Matti Jääskälainen jäi kolmandaks (7.22,09) ja langes napilt C-finaali.

Homme on Prosvirnini poolfinaali (kell 15.18) vastasteks inglane Alisdair Leighton-Crawford, prantslane Pollez, uusmeremaallane Uru, hiinlane Zhenggang Song ning Luis Ahrens Teixeira Portugalist.

Naiste ühesel jäi Sille Vaiksaar poolfinaalist kaugele, sest oma eelsõidus, kust edasi said kaks paremat, kaotas ta esimestele (Ekaterina Karsten-Hodotovitš, Rumyana Neykova) ligi poole minutiga ning vahesõidus leppis viimase kohaga. Nüüd jääb Vaiksaare laeks C-finaal, kus võisteldakse kohtadele 13-18.

Ka meeste ühesel ei suutnud Eestit esindav Allar Raja edasipääsu tagada. Kuna starti tuli tervelt 36 võistlejat, siis nägi võistlussüsteem ette, et igast eelsõidust (6) kvalifitseerus vaheringi neli esimest. Niiviisi sõeluti välja 24 edukamat, kuid Raja jäi kahjuks viiendaks ning langes konkureerima E-finaali (kohad 25-30). Homme see sõit peetakse ning meie edukale paarisaeru kahepaadimehele tulevad vastasteks Andraz Krek (Sloveenia), Martin Yanakiev (Bulgaaria), Falko Nolte (Saksamaa), Oscar Vasquez Ochoa (Tsiili) ning Reto Niedermann (Shveits).

Kaheksapaat liigub lootusrikkalt

 Suurt põnevust pakkus kuninglike kaheksapaatide võistlus. Ka meil oli omadele võimalus kaasa elada. Kahe eelsõidu peale tuli starti 12 paatkonda ning A-finaali pääsu tagasid mõlema sõidu võitjad Inglismaa 2 ja Poola. Eesti meeskond koosseisus Andrus Sabiin, Artur Maier, Jaan Laos, Alvar Räägel, Martin Absalon, Sten Villmann, Alo Kuslap, Rauno Talisoo ja koosseisu uus roolimees Indrek Järvoja näitas korraliku minekut. Kuigi esimeses eelsõidus võideti ajaga 5.40,40 vaid prantslasi (5.45,52), polnud vahed kolmandaks tulnud Hiina (5.35,88) ning neljanda lõpetanud tugeva Saksamaaga (5.39,09) liialt suured. Sõidu võit läks eeldatult Inglismaa teisele koosseisule (5.32,43). Seal tõmbavad vahelduseks ka legendaarse roolijata neljapaadi staarid. Teisena lõpetas Shveits (5.34,67) ning kolmandana Hiina (5.35,88). Teise eelringi võit läks Poolale (5.34,87) Inglismaa esimese (5.34,88) ja Valgevene ees (5.34,88). Teise-kolmanda koha selgitamisel võeti kasutusele harvaesinev fotofiniš. Homses vahesõidus otsustatakse ülejäänud neli A-finalisti. Eesti noor võistkond sõuab koos Hiina, Inglismaa 1, Austraalia ja Uus-Meremaaga teises sõidus ja peab tulema vähemalt teiseks, et ennast ületada ja jõuda kuue parema hulka.

Kaheksapaadi võistluseelne kaalumine