Pärnu sõudmine jõudis 130. juubeliaasta tähistamiseks muuseumisse

Vahur Mäe, toimetaja   |   13. nov. 2014, 06:46

Raimo Pull, foto

Sõudmine jõudis Pärnusse spordialana 19. sajandi teisel poolel oma jõulise leviku laineharjal. Järjepanu tekkisid kohalikud sõudeühingud ka Peterburis, Riias ja Tartus, selgitab Pärnu Muuseum 16. novembril kell 12 avatava näituse eel.

Pärnu Sõudmine 130Pärnu sõudespordist innustunud kodanikkond leidis, et Pärnu jõe suudmeala “oma tasase wooluga ja waikse lainetusega” on kui loodud sõudespordi baasiks. Nii kogunesid 26. augustil 1884 kokku üheksa linnakodanikku ja pidasid maha sõudeklubi asutamiskoosoleku.

2014. aastal tähistab Pärnu sõudespordiga tegelev aktiiv siinse sõudmise 130. juubelit.  Panuse juubeliaasta programmi lisab ajalooline ülevaatenäitus Pärnu Muuseumis. Näitus teeb sissevaate sõudmise arengutesse Pärnus alates kohalikest sakslastest koosnenud Pernauer Ruder-Club’ist pealesõjaaegsete “Spartaki”, “Dünamo” ja “Kalevi” sõudesektsioonideni. Viimastest on välja kasvanud kaks täna Pärnus tegutsevat sõudekeskust – Pärnu Sõudeklubi ja Sõudekeskus “Kalev” ning samuti rida nii maailmameistri- kui olümpiavõistlustel kõrgetele kohtadele jõudnud sõudjaid: Raul Arnemann, Tiit Helmja, Priit Tasane, Roman Lutoškin, Tõnu Endrekson ja loomulikult ka kahekordne olümpiahõbe Jüri Jaanson.

2014 8 tõstmine Pärnu Muuseumisse Foto Raimo Pull
Üks ekspositsiooniartiklitest – kaheksapaat – jõudmas näitusesaali

Näitusel eksponeeritakse mitmekesist esemelist materjali – nii on muuseumi kolmanda korruse näitusesaali välja on pandud ehtne kaheksane sõudepaat, näha saab vanimat säilinud Pärnus ehitatud võistluspaati, samuti legendaarse Mihkel Leppiku treeneripaati. Välja on pandud hulgaliselt võistlustrofeesid, alates Jüri Jaansoni olümpiamedalitest, kuni karikate ja medaliteni nii Pärnu Sõudeklubi kui Kalevi Sõudekeskuse varade seast.

Näituse ettevalmistamist on toetanud Pärnu linn, Eesti Kultuurkapital, OÜ Penteer (Concept2) ja YIT.

Näitus Pärnu Muuseumis jääb avatuks kuni 4. jaanuarini 2015.